Kinek ajánljuk a látásjavító lencseműtétet?

0 Comments

Szeretne megszabadulni a szemüveg vagy kontaktlencse kötöttségeitől, de lézeres szemműtétre nem alkalmas? Nem kell beletörődnie, hogy minden napja homályosan indul, mert a látásjavító lencseműtét kényelmes és tartós megoldást nyújthat a problémájára!

Az elmúlt évtizedekben rengeteget fejlődött a lézeres szemműtét technológiája. Gyorsabbá és kíméletesebbé vált maga a beavatkozás és a gyógyulás is, valamint bővült azok köre, akik alkalmasak lehetnek rá. De továbbra is vannak páciensek, aki bizonyos szemészeti okokból nem alkalmasak a lézeres szemműtétre. Mi lehet ennek az oka?

Az egyik maga a látásproblémát kiváltó ok. Lézerrel csak a szem fénytörési hibájából fakadó homályos látást lehet orvosolni, tehát a rövidlátást, a távollátást és az asztigmiát (cylinderes szemet). De ha valaki például szürkehályog miatt nem lát élesen, a lézeres szemműtét nem nyújt számára megoldást. A másik gyakori oka az ellenjavallatnak a fénytörési hiba mértéke, vagyis dioptria: rövidlátóknál -12 dioptriáig, távollátás esetén +5,5 dioptriáig, és cylindernél szintén 5,5 dioptriáig végeznek lézeres szemműtét. Az életkor is meghatározó tényező: általánosságban 18 és 65 éves kor között végeznek lézeres szemműtétet. De akkor mi az alternatíva, ha valaki alkalmatlan lézeres szemműtétre?

A legjobb B-terv: műlelencse beültetés

A látásjavító lencseműtét 65 éves kor felett és magas dioptria esetén is elvégezhető, és a szürkehályog sem kizáró ok, sőt ez az egyedüli megoldás a betegségre. A lencsebeültetés tehát remek megoldás, ha idősebb korában romlik a szeme (öregszeműség), ha zavarja, hogy cserélgetnie kell az olvasó- és távollátó szemüvegét, vagy a bifokális lencsét nem tudja megszokni, és persze, ha dioptriaértéke miatt nem volt alkalmas lézeres szemműtétre. Nem csoda, hogy a világon a műlencse műtét a leggyakrabb alkalmazott látásjavító műtéti eljárás.

De mit is jelent pontosan a lencsebeültetés, és hogyan zajlik?

A lényege röviden, hogy a páciens saját szemlencséjét egy új, egyénre tervezett műlencsére cserélik. A csúcstechnológiás eszközöknek hála fájdalommentesen, ultrahangos eljárással végzi. Szemcseppes érzéstelenítést követően egy pici, néhány milliméteres bemetszést ejtenek a szemen, amin keresztül eltávolítják a szemlencsét, majd annak helyére beillesztik kiváló minőségű műlencsét, ami ezután felveszi végleges alakját. A parányi bemetszés pedig magától begyógyul.

Lencseműtét után nincs is szükség szemüvegre?

Míg a lézeres szemműtétnél a lézer a szaruhártya átalakításával megszünteti a fénytörési hibákat, a lencsebeültetésnél az új szemlencse törőereje határozza meg a várható látásélményt. Léteznek monofokális, vagyis egyfókuszú műlencsék, amelyek nevükhöz hűen egy tartományban biztosítanak éles látást, leggyakrabban a rövidlátásnál alkalmazzák. Ezzel szemben a modern trifokális műlencsékkel közelre, távolra és középtávolságra is jó látás érhető el, vagyis elfelejtheti a szemüveget. Az új fejlesztésű nyújtott fókuszú műlencsék pedig a fókusztartomány kiterjesztésével kitűnő távoli, kiváló középtávolsági és jó funkcionális közeli látást adnak, még gyenge fényviszonyok mellett is, tehát ez esetben is maximum napszemüvegre lehet szüksége, hagyományos keretre nem.

Amennyiben további kérdése lenne a műlencse beültetéssel kapcsolatban, a nagymúltú Sasszemklinikán az alkalmassági vizsgálat eredményei, valamint a páciens életmódja, illetve igényei alapján a szakemberek segítenek Önnek megtalálni a legjobb opciót.